A jednak się da Azetesiacy zdominowali zimowe mistrzostwa kraju w pływaniu. Udany sezon ukoronowali dwoma medalami mistrzostw świata w Melbourne. Królową imprezy w Bydgoszczy została Paulina Peda, która in- dywidualnie zdobyła pięć medali, wygrywając aż cztery konku- rencje. Zawodniczka AZS AWF Katowice rozpoczęła od sukcesu na 100 m motylkiem, z którego nie była jednak zbyt zadowolona. – Nie będę oszukiwać. Wyścig wyglądał fatalnie i tak naprawdę nic się nie udało. Śmieję się, że wyszło mi tylko założenie skóry startowej. Ale takie występy też są potrzebne, żeby wyciągać wnioski i w przyszłości się poprawiać – komentowała. – Chcia- łabym tu zaprezentować się dobrze w każdej konkurencji, ale z największym uśmiechem na twarzy czekam na 100 m stylem zmiennym. To będzie bardzo ciekawy wyścig – dodała, po czym wspomniany wyścig wygrała. Uzyskała przy tym świetny rekord życiowy (59.96 s), zostając czwartą Polką, która złamała barierę jednej minuty na tym dystansie. – Sama jestem w szoku, że tak udało mi się popłynąć. Dziękuję dziewczynom, że w takiej atmosferze i z uśmiechem na twarzy płynęłyśmy ten 昀椀nał. Pełen luz, ale też mobilizacja – znalazłyśmy złoty środek – mówiła Peda, która nie startowała w tej konku- rencji od trzech lat. – Wydaje mi się, że moja nieświadomość jak rozkładać siły w takim wyścigu wyszła na plus. Może stąd taki wynik – komentowała pływaczka, która po złoto sięgnęła także na 50 m i 100 m stylem grzbietowym. Jej wyczyn w tych samych konkurencjach powtórzył Tomasz wieniu był AZS AWF Warszawa – 13 medali (4 złote, 5 srebrnych Polewka. – Regularnie pływam i regularnie trenuję. Mam swój i 4 brązowe). W klasy昀椀kacji młodzieżowców również najlepsi okazali tor i robię swoje. Staram się koncentrować tylko na tym, co się katowiczanie, sięgając po 34 krążki. ja mam do zrobienia. Jak tylko moja uwaga rozchodzi się na Troje azetesowskich medalistów MP znalazło się niebawem w pol- boki, to od razu przekłada się na wyścig. Fizycznie jestem skiej kadrze na mistrzostwa świata. Do Laury Bernat, Adeli Piskor- w szczycie formy i chcę to wykorzystać, żeby zakończyć se- skiej i Jakuba Majerskiego dołączyli Kacper Stokowski i Katarzyna zon, będąc nasyconym pod względem startów. Chcę dalej mieć Wasick i to oni stanęli w Melbourne na podium, zdobywając jedyne przyjemność z tego, co robię. To jest główny cel – opowiadał medale polskiej reprezentacji! mistrz Polski, który na dłuższym dystansie wyprzedził dwóch Stokowski wywalczył medal w okolicznościach, które na długo przej- kolejnych azetesiaków Filipa Kosińskiego (AZS AWF Warsza- dą do historii pływania. Finał 50 m stylem grzbietowym trzeba było wa) i klubowego kolegę, Aleksandra Sienkiewicza. bowiem rozgrywać… dwukrotnie. W pierwszym wyścigu zawiodła apa- Komplet medali azetesiacy wywalczyli także w 昀椀nale męż- ratura startowa i choć sędziowie włączyli syrenę przerywającą wyścig, czyzn na 200 m stylem dowolnym. Co ciekawe – wszystkie tylko trzech zawodników się zatrzymało. Za drugim razem wszystko zdobyli reprezentanci AWF Katowice. Zwyciężył Kamil Sie- poszło zgodnie z planem. Wygrał Amerykanin Ryan Murphy, a pasjo- radzki, który w Bydgoszczy poprawił rekord życiowy, przed nującą walkę o srebro stoczyli zawodnik AZS UMCS Lublin i Austra- Jakubem Majerskim i Mateuszem Chowańcem. – Bardzo się lijczyk Isaac Alan Cooper. Ostatecznie o jedną setną sekundy szybszy z tego cieszę, nie spodziewałem się tak dobrego wyniku. był reprezentant gospodarzy. – Jedna setna do srebra, jedna dziesiąta Miałem plan, żeby trzymać się Kuby Kraski przez pierwsze do złota. Dostałem komentarz od swojego trenera, że miałem długi 150 m, bo wiedziałem, że on szybko zacznie wyścig, a potem 昀椀nisz. Gdyby był perfekcyjny, to kto wie, jakby się to skończyło. Ale ja płynąłem już tylko ile sił do mety – mówił triumfator. bardzo cieszę się z tego brązowego medalu, bo wiem naprawdę, że na Wśród multimedalistów w konkurencjach indywidualnych znaleźli niego zasłużyłem – dodał Stokowski, który z czasem 22.74 s wyrównał się także Barbara Mazurkiewicz, Zuzanna Famulok, Adela Piskor- swój rekord kraju ustanowiony w pół昀椀nale, a o medal walczył także na ska, Weronika Hallmann, Bartłomiej Koziejko, Piotr Ludwiczak, dwukrotnie dłuższym dystansie, gdzie zajął szóste miejsce. Marcel Wągrowski i Klara Kowalska z AZS UMCS Lublin, która Srebrną serię wydłużyła niebawem Wasick, która po drugich miejscach w stylu dowolnym zdobyła trzy brązowe krążki. Azetesiacy jak zwy- na MŚ w Budapeszcie i ME w Monachium powtórzyła osiągnięcie tak- kle pokazali siłę także w sztafetach. Całe podium zajęli na 4x50 m że w Australii. Na swoim koronnym dystansie 50 m stylem dowolnym stylem zmiennym i 4x100 m stylem zmiennym mężczyzn (mimo uzyskała w 昀椀nale 23.55 s i przegrała tylko z Emmą McKeon. – Bardzo dyskwali昀椀kacji dwóch ekip z Katowic, które zajęły czołowe miej- się cieszę, że udało mi się zdobyć srebrny medal i wracam z nim do sca) oraz w sztafecie mieszanej 4x50 m stylem zmiennym, w której domu. To był srebrny rok, bo z każdych zawodów w tym roku wracam pierwszy i to od razu złoty medal zdobył AZS AWF Warszawa. z medalem w tym kolorze. Zakończyłam ten rok naprawdę fajnie i mam W konkurencjach sztafetowych nasi oddali rywalom tylko 9 powody do radości. Emma jest naprawdę klasową zawodniczką i wie- z 30 krążków, a łącznie zdobyli ich aż 69. Klasy昀椀kację meda- działam, że popłynie bardzo szybko. Żeby z nią wygrać, musiałabym lową bezapelacyjnie wygrał AZS AWF Katowice, zdobywa- popłynąć na poziomie rekordu życiowego. Tak się nie stało – mówiła jąc w Bydgoszczy w kategorii seniorów aż 35 krążków – 14 zawodniczka AZS AWF Katowice. złotych, 15 srebrnych i 6 brązowych. Trzeci w tym zesta- Aleksandra Leszczyńska, foto: Rafał Oleksiewicz 171