LOREM IPSUM DOLOR szachy Chorzów, 01-03.04.2022; organizator: AZS GWSH Katowice mińskiego Zawodnicy Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie zdominowali rywalizację oź w ramach AMP w szachach, które były rozgrywane w Chorzowie. Na starcie zawodów na Górnym Śląsku pojawiło narodowa mistrzyni Anna Kubicka. Srebrna medalist- się 113 kobiet i 264 mężczyzn. Wbrew pierwotnym ka sprzed roku wyprzedziła Alicję Śliwicką z Uniwer- zapowiedziom, przy szachownicy nie stawił się Jan sytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zeszłoroczną t K Krzysztof Duda. Zwycięzca zeszłorocznego Pucha- triumfatorkę zawodów. Dla Kubickiej, która niedawno ru Świata, a także aktualny mistrz Europy i wi- była druga w międzynarodowych zawodach w chor- cemistrz świata w szachach błyskawicznych, miał wackiej Rijece, to drugi triumf w AMP w szachach bronić barw AWF Kraków. Duda nie wystąpił jednak (poprzednio zwyciężyła w 2019 roku w barwach Uni- w Chorzowie z powodu choroby. wersytetu Ekonomicznego w Katowicach). Z kolei brąz Z nieobecności jednego z najlepszych szachistów po dwóch latach zdobyła ponownie Oliwia Kiołbasa, globu skorzystali mniej utytułowani uczestnicy. Ry- druga z przedstawicielek AWL. walizację w każdej konkurencji zdominowali przed- – Moim zdaniem, te mistrzostwa były silnie obsa- stawiciele Akademii Leona Koźmińskiego w War- dzone. Nie pamiętam edycji, żeby wszystkie zawod- szawie. Tytuł najlepszego gracza wśród mężczyzn niczki w pierwszej dziesiątce miały bardzo zbliżoną przypadł Igorowi Janikowi. Niespełna 22-letni ar- liczbę punktów. Walka była wyrównana, zacięta cymistrz, który w zeszłym roku był szósty w szyb- i do ostatniej partii nie byłam pewna złota – mówiła kiej odmianie szachów podczas mistrzostw Europy Kubicka. w Katowicach, w poprzednich dwóch edycjach AMP Akademia Leona Koźmińskiego zwyciężyła również ch-ma był drugi. Tym razem za plecami Janika uplasował w turnieju drużynowym. Drugie miejsce zajął zespół się Jakub Fus, jego uczelniany kolega. – Nawet Uniwersytetu Wrocławskiego, a trzecie – Politech- będąc dobrym zawodnikiem, trzeba się „wstrzelić” niki Warszawskiej. Identyczna kolejność pierwszej w turniej, bo jedna porażka wyklucza z walki trójki była również w klasy昀椀kacji generalnej uczelni. o pierwsze miejsce – mówił Janik, startujący po raz Honorowy patronat nad Akademickimi Mistrzostwa- trzeci w AMP w szachach. mi Polski w szachach objął Prezydent Miasta Cho- Dwa medale przypadły stołecznej uczelni także wśród rzowa Andrzej Kotala. Sza pań. Najlepszą szachistką AMP-ów została między- Paweł Hochstim, foto: Przemysław Kądziołka 244