CZEŃ O pół buta, czyli dwa hat-tricki Y T Dominik Bury został potrójnym mistrzem Polski w biegach narciarskich, a Paweł Pyjas potrójnym mistrzem S Polski w narciarstwie alpejskim. Na trasach w Zakopanem i Szczawnicy nie brakowało niespodzianek. Specjalizujący się w biegach długich za- wodnik AZS AWF Katowice zaskoczył wszystkich, wygrywając sprint. Pokonał w nim o 0.07 s samego Macieja Staręgę, który w tym sezonie już kilka razy zdo- bywał punkty Pucharu Świata. – Bardzo się cieszę z pierwszego złota w sprin- cie. Walka była naprawdę super. Do sa- mego końca rywalizowaliśmy z Maćkiem i w zasadzie pół buta zadecydowało o tym, kto wygrał. Jestem naprawdę zadowolony z tego biegu – komentował dla PZN zwy- cięzca. Dzień później niespodzianki już nie było. Bury zdominował wyścig na 15 km techniką klasyczną, wyprzedzając rywali o ponad minutę. Był to 25. medal krajowych mistrzostw oraz 15. złoto i zarazem ostatni start przed igrzyskami. Odwołano bowiem wszystkie imprezy międzynarodowe. Dwa brązowe krążki (w sprincie i na 10 km klasykiem) zdobyła jego klubowa kole- żanka, Magdalena Kobielusz. – Zdecydo- wanie to były dla mnie udane mistrzostwa. Chociaż muszę przyznać, że jeszcze sporo pracy przede mną, ale cieszę się, że mały- mi kroczkami idę do przodu. W sprincie nie czuję się może tak dobrze jak na dystansie, dlatego jak najbardziej na plus mogę oce- nić swój występ – przyznała dla PZN. Dwa złota wśród młodzieżowców wywalczył zaś kolejny przedstawiciel AZS AWF Kato- wice, Michał Boreczek. W marcu biegł on także w klubowej sztafecie, która obroniła seniorskie mistrzostwo kraju. Na dystansie 4x7,5 km startowali również Michał Skow- ron, Kacper Antolec i Kamil Bury. Starszy z braci Bury dobrze zaprezentował się pod- czas drugiej części mistrzostw kraju. Wy- grał bieg na 12,5 km techniką dowolną (brąz wywalczył Antolec) i był drugi na 10 km techniką klasyczną. Tu zawodnicy AZS AWF Katowice opanowali całe podium. Dominik Bury zdobył trzeci w tym sezonie tytuł mi- strzowski (wyprzedził brata o siedem se- azetesiacy w komplecie stanęli także na podium w slalomie. Prowadzący kund), a brąz przypadł Skowronowi. po pierwszym przejeździe Habdas nie ukończył jednak drugiego. Srebro zgarnął więc Michalik. Hat-trickiem popisał się także Paweł Py- – Brak mi już słów, by opisać jaki jestem szczęśliwy. Tak naprawdę od jas, wygrywając slalom gigant, slalom wczoraj, kiedy wiedziałem, że zakwalifikowałem się na Igrzyska Olim- i slalom równoległy, podczas międzynaro- pijskie, miałem spokojną głowę. Na początku rywalizacji w równole- dowych mistrzostw Polski w narciarstwie głym jechało mi się bardzo ciężko, ponieważ trasa była twarda i bardzo alpejskim. W Szczawnicy zawodnicy AZS wymagająca. Co prawda w ostatnim przejeździe o mało nie wypadłem AWF Katowice zdobyli większość medali z trasy, ale walka opłacała się i finalnie wygrałem – po ostatnim sukce- wśród mężczyzn. W pierwszej konkurencji sie cieszył się cytowany przez PZN zdobywca hat-tricka. Pyjas wyprzedził Piotra Habdasa i Mi- Wśród kobiet srebro i brąz dla Darii Krajewskiej z AZS Zakopane. chała Michalika. Niewiele brakowało, by DS, foto: PZN 10