Kłamałem, czy miałem rację? Zawodnicy AZS trzy razy stawali na podium mistrzostw Europy w łyżwiarstwie szybkim. W Heerenveen biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w klasy昀椀kacji medalowej. Już w pierwszej konkurencji, drużynowym sprincie kobiet, Polki Łyżwiarz AZS AWF Katowice startował w ostatniej parze, a jego z Andżeliką Wójcik z AZS AWF Katowice w składzie, sięgnęły po rywalem był faworyt gospodarzy Kai Verbij. – Jakby był pełny złoty medal. To wielka chwila, bo był to pierwszy triumf polskich stadion, to może troszeczkę ugięłyby mi się nogi, gdybym usłyszał panczenów na mistrzostwach Europy. Początkowo polska drużyna ten wrzask Holendrów kibicujących rywalowi. Fajnie smakuje to miała ścigać się z Holenderkami, ale te w ostatniej chwili się wy- zwycięstwo, o tyle lepiej, że z Kaiem ścigam się od dziecięcych cofały. W tym momencie biało-czerwone były głównymi faworytka- lat i zawsze był te dwa, czy trzy kroki przede mną. Parę lat temu mi do złota i nie zawiodły – drugą na mecie Białoruś wyprzedziły zdarzyło się go wyprzedzić, a w tym sezonie wyprzedzam go re- o blisko cztery sekundy! gularnie, także na tej najważniejszej europejskiej, imprezie. Czego - To była formalność po tym, jak sytuacja zmieniła się przed startem, bo chcieć więcej, skoro pokonałem Holendrów na ich ziemi – dodał. wycofały się bardzo mocne Holenderki. Wyszło bardzo dobrze i myślę, że Tym samym Michalski skończył mistrzostwa z dwoma medalami. to jest taki dobry przedsmak kolejnych startów w następnych dniach – – Najważniejsze jest oczywiście przed nami, ale to strasznie cie- mówiła Andżelika Wójcik, która na najwyższym stopniu podium stanęła szy. Od dziecka patrzyłem na Artura Wasia, jak się zbliża do tych wraz z Karoliną Bosiek i Kają Ziomek. najszybszych albo ich pokonuje. Patrzyłem i marzyłem, że kiedyś Polka była blisko medalu także na 500 m, ale zajęła czwarte miejsce. może się zdarzyć ten dzień, że ja będę na tej pozycji. No i proszę – To, że jestem poza podium, nie sprawi, że się załamię, czy będę się bardzo, jestem i wygrywam z Holendrami na 吀栀ial昀椀e na miesiąc gruntownie zastanawiać, co poszło nie tak. Ja to wiem i wiem, że jest to przed igrzyskami – cieszył się Polak, który startował także na jeszcze do naprawy. W tym sezonie mocno poszłam do przodu, patrząc 1000 m, zajmując szóste miejsce. na wyniki i czasy, które miałam na zawodach Pucharu Świata, czy Katowiczanie potwierdzili wysoką formę podczas wielobojowych chociażby teraz na mistrzostwach Europy – mówiła zawodniczka AZS mistrzostw Polski w Tomaszowie Mazowieckim, które były ostat- AWF Katowice, która kilka tygodni wcześniej wygrała zawody Pucharu nim sprawdzianem przed wylotem na igrzyska. Najlepsi polscy Świata w Salt Lake City i pobiła rekord Polski. łyżwiarze byli podczas zawodów izolowani od pozostałych za- Na podium stanęli także polscy sprinterzy, a wśród nich Piotr Mi- wodników oraz obsługi mistrzostw, żeby zminimalizować ryzyko chalski. Klubowy kolega Wójcik razem z Markiem Kanią i Damia- zarażenia COVID-19. Z tego też powodu Michalski i Wójcik wystar- nem Żurkiem wywalczył brązowy medal w drużynowym sprincie. towali jedynie pierwszego dnia, wygrywając zmagania na 500 m Polacy jechali w ostatnim wyścigu razem z Norwegami. Ostatecz- i 1000 metrów. nie Piotr Michalski 昀椀niszował niespełna sekundę za Haarvardem Pod ich nieobecność na podium wieloboju sprinterskiego udało Lorentzenem, ale to wystarczyło do zajęcia trzeciego miejsca. Zwy- się dostać młodszym przedstawicielom AZS AWF Katowice, Idze ciężyli Holendrzy przed Norwegami. Wojtasik i Gawłowi O昀椀cjalskiemu, którzy zdobyli brązowe medale. Ostatniego dnia zmagań Michalski wywalczył złoty medal w rywalizacji W tradycyjnym wieloboju drugie miejsce zdobyła kolejna katowi- na 500 m! – Powtarzam od początku sezonu, że jesteśmy teraz jedną czanka, Magdalena Czyszczoń, która wygrała wyścig na 5000 m z najlepszych grup sprinterskich na świecie. Możemy to z dumą mówić, i była druga na 1500 metrów. schować kompleksy, z uniesioną głową iść na tor i pokazywać, jacy – Covid to jest moje jedyne zmartwienie. Tak naprawdę teraz na jesteśmy silni – powiedział Michalski. to nie mamy wpływu. Możemy się świetnie czuć, a ten ewentu- Jeszcze w piątek po starcie na 1000 m Michalski mówił, że nie jest alny pozytywny wynik i tak wyjdzie. Zresztą mamy przykłady w najwyższej formie. – No właśnie i teraz jest pytanie, czy kłamałem, ostatnio u innych sportowców. Mam nadzieję, że niepotrzebnie się czy miałem rację? Mam dalej nadzieję, że nie jestem w optymalnej formie denerwuję, ale rzeczywiście ten stres jest i na pewno jak już będę i jeszcze się rozwijam. Oczywiście, dzisiaj tutaj jestem najszybszy na 500 m, w Chinach, to już będę spokojniejszy, ale na razie chciałbym ale mam nadzieję, że ta forma będzie rosnąć i jeszcze będę w stanie się wsiąść do samolotu – mówił Michalski. rozkręcić – dodał. Paweł Hochstim, foto: Rafał Oleksiewicz 11