AZS WOJ. KUJAWSKO-POMORSKIEGO Udane AMŚ Po raz kolejny Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy był organizatorem Akademickich Mistrzostw Świata, tym razem w kajakarstwie. W Bydgoszczy w dniach 15-18 września 2022 roku na torze regatowym Brdyujście zobaczyć mogliśmy blisko 150 zawodników, którzy przy- jechali z 17 krajów. Startowali oni w 28 kate- goriach. Najlepiej zaprezentowała się Akade- micka Reprezentacja Polski. Ceremonia otwarcia AMŚ odbyła się na pięk- nej Wyspie Młyńskiej, w centrum miasta. Uro- czystość uświetnił występ studentów Wydziału Edukacji Muzycznej. Drugiego dnia rektor Jacek Woźny gościł w pięknej Auli Copernicanum kie- rowników reprezentacji, sędziów, przedstawicie- li sponsorów. Podczas spotkania delegaci FISU aba nagrodzili okolicznościowymi medalami i statu- kr etkami rektora UKW prof. dr. hab. Jacka Woź- eł S nego, Katarzynę Domańską – przewodniczącą aw Komitetu Organizacyjnego AMŚ, Polski Związek o: P ot Kajakowy, w imieniu którego medal odebrała F Jolanta Rzepka – sekretarz generalna. Nato- miast w imieniu prezydenta miasta Bydgoszczy statuetkę odebrał Adam Soroko – dyrektor Byd- goskiego Centrum Sportu. W klasy昀椀kacji medalowej kanadyjek zdecy- dowanie zwyciężyli Polacy, którzy zdobyli 11 medali, w tym 7 złotych. Tuż za nimi uplaso- wała się Mołdawia, która wywalczyła trzy zło- te medale (wszystkie wywalczył jeden zawod- nik – Serghei Tarnovschi). Na trzecim miejscu znalazła się Hiszpania z siedmioma medalami, w tym dwoma złotymi. W kajakach również Po- lacy zdecydowanie zwyciężyli w klasy昀椀kacji aba medalowej. Zdobyli łącznie 13 krążków, w tym kr aż 12 złotych. Na drugim miejscu uplasowała eł S się reprezentacja Niemiec z dwoma złotymi me- aw o: P dalami. Na trzecim miejscu Portugalia z sied- ot F mioma medalami, w tym jednym złotym. Podczas ceremonii zakończenia wręczono sześć nagród specjalnych. Przyznano je zespołom i zawodnikom z najwyższą liczbą punktów. Najlepszym zespołem mieszanym zarówno w kategoriach kajaków, jak i kanadyjek została reprezentacja Polski. Najlepszym zawodnikiem w kategorii kanadyjek został reprezentant Pol- ski – Oleksii Koliadych. W kategorii kanadyjek nagrodę dla najlepszej zawodniczki odebrała Ewelina Antos. Najlepszą zawodniczką w ka- jakach została Helena Wiśniewska – nasza olimpijka, a najlepszym zawodnikiem Tomas Ju- dgoszcz sevicius z Litwy. Podczas mistrzostw panowała y bardzo dobra atmosfera sportowa. Zawody prze- biegały bardzo sprawnie przy dobrej pogodzie. o: UKW B Katarzyna Domańska, Julia Rogowska. ot F 400