100% formy Reprezentacja Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wyśmienicie zaprezentowała się w Akademickich Mistrzostwach Europy w wioślarstwie. W Turcji wystartowało sześcioro studentek i studentów i wszyscy wywalczyli złote medale. W dniach 6-9 września 2022 roku w Stambule odbyły się XII AME w wioślarstwie, w których wzięło udział ponad 500 sportowców reprezen- tujących 73 uczelnie z 16 krajów. Znakomicie zaprezentowali się wioślarze i wioślarki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wystarto- wali oni w trzech osadach i wszystkie wywalczyły złote medale. Klaudia Pankratiew i Izabela Gałek odniosły dwa zwycięstwa i zostały bohaterkami mistrzostw. Wygrały w dwójce podwójnej kobiet oraz wspól- nie z Pauliną Chrzanowską i Małgorzatą Strybel w czwórce podwójnej kobiet. Trzeci złoty medal zdobyli Artur Zalewski i Dawid Frącz-Zakrzew- ski w dwójce bez sternika mężczyzn kategorii lekkiej. W klasy昀椀kacji medalowej Akademickich Mistrzostw Europy Uniwersytet Kazimierza Wielkiego uplasował się na drugim miejscu za Leiden Univer- sity (Holandia). W klasy昀椀kacji medalowej krajów dzięki sukcesom naszej reprezentacji Polska zajęła trzecie miejsce za Holandią i Turcją. Opiekunem i trenerem naszych wioślarzy i wioślarek z ramienia UKW był Lech Olszewski. Naszej ekipie podczas zawodów towa- rzyszyli prezes i wiceprezes KU AZS UKW Katarzyna Domańska i Krzysztof Kościański, którzy w imieniu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego – jako gospodarze Akademickich Mistrzostw Europy 2022 w wioślarstwie – odebrali od gospodarzy mistrzostw 昀氀agę Europej- skiej Federacji Sportu Studenckiego (EUSA). Lech Olszewski, Katarzyna Domańska, foto: AZS WSG Sukces na igrzyskach Ogromny sukces zanotowały na swoim koncie koszykarki AZS UMK Toruń w odmianie 3x3. Podczas Europejskich Igrzysk Akademickich wywalczyły szóste miejsce. W grupie eliminacyjnej pokonaliśmy: Norweską Szkołę Ekonomii 18:8, węgierski Uniwersytet Szchenyi Istvan 19:13 i Uniwersytet w Maladze 13:11. Zanotowaliśmy również dwie porażki: z ukraiń- skim Uniwersytetem Wasyla Stefanyka 10:21 oraz z Uniwersytetem Wiedeńskim 12:21. Do fazy pucharowej awansowaliśmy z trzeciego miejsca w grupie. W barażach o pierwszą ósemkę wygraliśmy z kolejną drużyną z Węgier – Uniwersytetem w Miszkolcu 15:12. Marzenia o grze w najlepszej czwórce odebrała nam jednak ekipa Uniwersytetu w Lublanie, której ulegliśmy 13:21. Kolejną pokonaną ekipą w walce o miejsca 5-8 był ponownie Uniwersytet w Maladze (13:7). Do upragnionego piątego miejsca pozostał wtedy jeden krok. Niestety w koszmarnym upale nic nie układało się po naszej myśli. Ostatecznie musieliśmy uznać wyższość rywalek z Uniwersytetu Stradnis w Rydze 11:18, zajmując szóste miej- sce na 18 startujących ekip. W drużynie AZS UMK prowadzonej przez mgr Piotra Dobrolubowa wystąpiły i punkty zdobyły: Marta Wieczyńska (38 pkt), Aleksandra Pszczolarska (44 pkt), Łucja Grzenkowicz (30 pkt) oraz Zuzanna Urban (12 pkt). Piotr Dobrolubow, foto: Piotr Dobrolubow 401