AZS WOJ. KUJAWSKO-POMORSKIEGO Medali więcej niż dziewczyn Trzy medale wywalczyły szachistki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika podczas Europejskich Igrzysk Akademickich. Reprezentację UMK Toruń tworzyły Alicja Śliwicka oraz Monika Ry- kała. W turnieju rozegranym tempem szachów szybkich nasze zawod- niczki nie przegrały żadnego meczu, a dzięki pięciu zwycięstwom i czterem remisom zagwarantowały sobie srebrne medale. Lepsze były jedynie Węgierki. Dodatkowo, grająca świetne zawody Alicja Śliwicka wywalczyła indywidualnie 8 punktów na 9 partii, dzięki czemu wygra- ła rywalizację na pierwszej szachownicy. Po bardzo dobrym występie w turnieju szachów szybkich nasza drużyna ponownie pokazała się z bardzo dobrej strony, zwyciężając w klasy昀椀ka- cji drużynowej szachów błyskawicznych. Torunianki zdobyły łącznie 13 punktów, wyprzedzając aż o 3 punkty Uniwersytet Śląski w Katowicach. W klasy昀椀kacji indywidualnej konkurentki zdeklasowała Alicja Śliwicka, która zdobyła aż 8,5 pkt. z 9 partii, czym zapewniła sobie złoty medal na rundę przed końcem zawodów. Monika Rykała po dobrym początku zawodów niestety zgubiła punkty w ostatnich rundach i zajęła ostatecz- nie 12. miejsce z dorobkiem 4,5 punktu. Warto dodać, że podczas zawodów obowiązki sędziego rundowego sprawował trener sekcji AZS UMK Toruń Mateusz Brzeziński. Mateusz Brzeziński, foto: Michał Walusza Uczucie nie do opisania Mają od 20 do 60 lat i do smoczej łodzi wsiedli zasadzie tylko na chwilę. Od sześciu lat wygrywają jednak mistrzostwa kraju, a w 2022 roku dali prawdziwy popis. AZS WSG Bydgoszcz (a pierwotnie Champions Team) powstał w maju 2016 roku przy okazji za- wodów smoczych łodzi „Smoki na Brdzie”. Miał być to zespół tylko na te zawody. Jednak, że im- prezę udało się wygrać, a przy okazji świetnie się bawić, chłopcy postanowili pójść za ciosem. W czerwcu zaplanowane były w Bydgoszczy na torze regatowym w Brdyujściu mistrzostwa Polski na łodziach 20-osobowych. W związku z tym, że do startu w tych zawodach potrzebna była licen- cja klubowa w Polskiej Federacji Łodzi Smoczych, wystartowaliśmy w barwach WTS Astoria jedyne- go wtedy klubu w Bydgoszczy, który taką licencję posiadał. W skład ekipy wchodzili byli zawodnicy bydgoskich klubów kajakowych: Astorii, Zawiszy i Kopernika oraz kilku zawodników z innych dys- cyplin. Startował z nami np. były koszykarz. Nie mając żadnego doświadczenia, założyliśmy jednakowe białe koszulki, pożyczyliśmy wiosła od innych klubów smoczych łodzi i popłynęliśmy na start naszego pierwszego finału mistrzostw Polski, zupełnie nie wiedząc, czego możemy się spodzie- wać. Łódź ustawiona na starcie, wiosła w wodzie, komenda startera i ruszamy. Wszyscy skupieni na tym, żeby równo wiosłować i dać z siebie wszyst- 402