2 TENIS 2 0 Te debelki 2 Ź ÓD W kraju pierwszej rakiety świata sukces w tenisie ziemnym był niemal sprawą obligatoryjną. Podczas EUG Ł w Łodzi warszawska Akademia Leona Koźmińskiego grała i serwowała na medal, a dokładniej na dwa medale – złoty i srebrny. po ambitnej walce (10:3), a cały mecz zakończyli się po ADEMICKIE sześciu godzinach zwycięstwem 2:1. Stołeczni studenci wywalczyli w ten sposób czwarte w historii złoto ALK AK w europejskich zmaganiach akademickich, po raz pierwszy A triumfując w EUG (w 2014 roku zdobyli brąz, a w 2016 SK srebro, wygrywali AME w latach 2010, 2015 i 2019). – Rywale postawili nam trudne warunki, bo wszyscy grali bardzo równo. W singlu zagrałem trzy sety, ale IGRZY nawet jak przegrałem jednego, to czułem się pewnie. Wiedziałem, że jak zagram solidnie, to nic złego się nie wydarzy. W deblu trzymaliśmy się swojego planu. Rywale nas może nieco zaskoczyli w drugim secie, ale wiedzieliśmy że w „superze” musimy coś zmienić. Waż- na była pozytywna energia, bo każdy punkt był ważny. EUROPEJSKIE W deblu na 昀椀nał specjalnie założyliśmy koszulki z orzeł- kiem na piersi, tak żeby dodał nam siły – mówił Kielan, Turniej tenisowy rozgrywano na pięciu kortach ceglanych oraz trzech aktualny wicemistrz Polski w grze podwójnej. twardych znajdujących się w hali, a wzięło w nim udział 16 drużyn Po 昀椀nale męskim na kort twardy wyszły panie. Tu rywal- męskich i 13 kobiecych. kami triumfatorek trzech ostatnich AMP były studentki Bardzo dobrze spisali się studenci i studentki Akademii Leona Koź- uniwersytetu w Innsbrucku. Uczelnie spotkały się już mińskiego w Warszawie, którzy awansowali do obydwu 昀椀nałów. Jako w fazie grupowej i wtedy ALK wygrała 2:1. Tym razem pierwsi o medale zagrali panowie, którzy w upalnych warunkach Austriaczki zdołały się jednak zrewanżować i wygrały rozegrali walkę o złoto z reprezentantami uniwersytetu w Zurychu. cały turniej. W pierwszym starciu Aleksandra Buczyńska Najpierw Maksymilian Samojłowicz przegrał z Iliase Zimmermannem przegrała z Livią Kraus 0:2 (1:6, 1:6). Stan rywalizacji 0:2 (0:6,1:6). Stan rywalizacji wyrównał w kolejnym starciu Szymon wyrównała Martyna Kubka, pokonując Nadje Ramsko- Kielan, który po zaciętej grze z Danielem Valentem stracił jedynego gler 2:1 (6:7, 6:3, 6:1). Najbardziej emocjonujący był tu seta w singlowych meczach tego turnieju, wygrywając 2:1 (6:2, 3:6, pierwszy set, w którym Polka prowadziła w gemach, ale 6:2). Pochodzący z pobliskich Pabianic tenisista straszył rywala moc- ostatecznie przegrała pierwszą odsłonę. nym serwisem. W deblu Buczyńska/Kubka wygrały pierwszą partię po O tym, kto zdobędzie złoty medal, rozstrzygnąć miał debel. Polacy roz- tie-breaku 7:6. W drugiej wygrały Kraus/Ramskogler grywali go w każdym meczu łódzkich igrzysk, przegrywając tylko raz. (6:2). O wszystkim znów zdecydować miał super tie-bre- Duet Szymon Kielan i Piotr Zbroja zmierzył się z parą Gian Max Gruenig ak, ale tym razem Polki musiały uznać wyższość rywa- oraz Andre Windle. Ponieważ w środę Zbroja obchodził 28. urodziny, lek, przegrywając 6:10 i cały mecz 1:2. Turniej zakończył więc na pewno razem z kolegami chcieli sprawić sobie miły prezent. się tuż przed godziną 21. Pierwszy set wygrali Polacy 6:4, prezentując kilka udanych zagrań. – Wiedziałyśmy, że to nie będzie łatwy mecz. Tym razem W drugiej partii lepsi byli jednak tenisiści z Zurychu (6:3) i potrzebny również skończyło się super tie-breakiem, ale było „do był super tie-break. Gracze w biało-czerwonych strojach wygrali go tyłu”. Wydaje mi się, że tym razem to my gorzej zagrałyśmy i to miało wpływ na wynik. Przegrywanie w 昀椀nale to dla sportowca najgorsza możliwa rzecz, ale i tak wynik jest fajny. To był pierwszy mój udział w takiej imprezie. Szko- da, że nie było z nami Weroniki Falkowskiej (262. miejsce w rankingu WTA – red.), bo wtedy nasza drużyna byłaby silniejsza. W 昀椀nale presja była większa niż w pół昀椀nale, bo przyszło więcej kibiców, choć wiadomo, że przegrywając w pół昀椀nale można nie mieć medalu – mówiła Martyna Kubka, po wywalczeniu trzeciego w historii ALK kobiecego medalu w tenisowych zmaganiach akademickich (wcześniej były to brązowe krążki z lat 2011 i 2022). Na ćwierć昀椀nale i ósmym miejscu zakończyła zmagania męska ekipa Uniwersytetu Warszawskiego. O sporym pechu mogły mówić grające cały turniej w dwuosobo- wym składzie dziewczyny z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, które w trzech meczach grupowych trzy razy przegrały decydujące starcia deblowe, zajmując osta- tecznie dziewiątą lokatę. Robert Zakrzewski, foto: Michał Walusza 108