Naj, naj od dekad SIERPIEŃ W ciągu niespełna godziny Pia Skrzyszowska wywalczyła dwa medale lekkoatletycznych mistrzostw Europy i zapisała się w historii polskiego sportu. Niedzielny wieczór na Stadionie Olimpijskim w Monachium trwającą 40 lat bessę. Poprzedni złoty medal mistrzostw Eu- był niezwykle pracowity dla zawodniczki AZS AWF Warsza- ropy dla Polski wywalczyła w tej konkurencji Lucyna Langer wa. Ostatniego dnia zmagań Pia Skrzyszowska wywalczyła w 1982 roku. Jak wyliczyli statystycy, warszawianka została złoto na 100 m przez płotki, a po niecałych 37 minutach też najmłodszą mistrzynią Europy w historii w tej konkuren- zdobyła jeszcze srebro w sztafecie 4×100 metrów. cji. W dniu biegu miała 21 lat, 4 miesiące i 1 dzień. W ciągu dwóch i pół godziny warszawianka stawała na Niespełna 40 minut później miała walczyć o kolejny krą- bieżni aż trzy razy. O 19.10 walczyła w eliminacjach, przez żek. Tym razem w sztafecie 4x100 metrów. Jej skład zasko- które przeszła piorunem. Wygrała swoją serię (12.66 s), wy- czył chyba wszystkich. Trener Jacek Lewandowski postawił przedzając Węgierkę Luce Kozak (12.69 sekundy). W 昀椀nale Skrzyszowską na pierwszej zmianie oraz na Annę Kiełbasiń- rozgrywanym o godzinie 20.45 kolejność była identyczna. ską, dwukrotną już medalistkę z Monachium, na zmianie dru- Pierwsza na mecie zameldowała się Skrzyszowska, zdoby- giej. Na dwóch kolejnych, podobnie jak w eliminacjach miały wając tytuł mistrzyni Europy i podkręcając jeszcze tempo pobiec Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda (AZS AWF (12.53 sekundy). Jej czas był najlepszym wynikiem złotej Katowice). Jak się okazało, ryzyko się opłaciło. Polki spisały medalistki ME od 36 lat, a przewaga nad Kozak (0.16 s) się znakomicie. Po świetnym 昀椀niszu Swobody, która indy- największą różnicą na mecie ME między pierwszą i drugą widualnie zajęła czwarte miejsce, poprawiły rekord Polski zawodniczką od… 28 lat. (42.61 s) i zdobyły srebrne medale. Szybsze były jedynie – Bieg pół昀椀nałowy był bezpieczny, a w 昀椀nale ruszyłam jak Niemki. W eliminacjach sztafety wystartowały Martyna Ko- z procy i czułam, że idę. Chciałam to utrzymać i wygrałam. twiła oraz Magdalena Stefanowicz (AZS AWF Katowice). Bardzo się cieszę – opowiadała na gorąco reporterowi TVP Po brąz sięgnęła także męska sztafeta 4x100 m, a medal Sport Pia Skrzyszowska. odebrał biegnący w eliminacjach zawodnik OŚ AZS Poznań, W 2021 roku Pia Skrzyszowska została Mistrzynią Europy Mateusz Siuda. do lat 23, a teraz najlepszą seniorką Starego Kontynentu Robert Zakrzewski, Aleksandra Leszczyńska, DS, foto: Paweł w biegu na 100 m przez płotki. Co więcej – przerwała też Skraba 132