Dziewczyny na (niejeden) medal LIPIEC To był świetny czas młodzieży spod znaku gryfa. Nasze specjalistki od tenisa stołowego, pływania, kolarstwa górskiego i wioślarstwa stawały na podium międzynarodowych imprez mistrzowskich. W rumuńskim Otopeni odbyły się mistrzo- stwa Europy juniorów w pływaniu, w których azetesiacy zdobyli medale na 200 m stylem grzbietowym. Broniąca tytułu Laura Bernat z AZS UMCS Lublin tym razem była druga, a Filip Kosiński z AZS AWF Warszawa trzeci. Obydwoje wystąpili niebawem także w junior- skich mistrzostwach świata. W peruwiańskiej Limie Bernat wywalczyła w swojej koronnej konkurencji brąz. Wynik 2:11.09 był o 0.02 s gorszy od tego z ME i pozwolił wyprzedzić czwartą zawodniczkę o… 0.01 sekundy. Lubli- nianka zdobyła trzecie miejsce także ze sztafetą 4x100 m stylem zmiennym. – Jesteśmy dumni z Laury, bo po raz kolejny pokazała, że należy do światowej czołówki. Patrzymy z wielką na- dzieją na jeszcze lepsze wyniki w przyszłości, także w zmaganiach seniorskich – powiedział a prezes AZS UMCS Lublin, Rafał Walczyk. wsk Niezwykłego wyczynu dokonała Natalia o Grzegorzewska. Kolarka górska Mitutoyo AZS Wratislavia Wrocław w ciągu miesią- ca wywalczyła dwa brązowe medale wiel- o: Olga Sulik kich imprez. Najpierw była trzecia podczas ot F juniorskich mistrzostw Europy w Portugalii, a potem podczas juniorskich mistrzostw świa- Zuzanna Wielgos została bohaterką reprezentacji Polski juniorek w tenisie sto- ta we Francji. Za każdym razem startowa- łowym. Podczas meczu o drużynowe złoto mistrzostw Europy U-19 zawodnicz- ła w olimpijskiej formule cross country i za ka Fibrain AZS Politechniki Rzeszowskiej wygrała decydujący pojedynek, prze- każdym razem przegrywała z tymi samymi sądzając o trium昀椀e nad Rumunią 3:2. – Nigdy nie grałam w 昀椀nale mistrzostw reprezentantkami Szwajcarii. Były to pierw- Europy, więc przy wyniku 2:2 czułam ogromną presję i odpowiedzialność jaka sze polskie medale juniorskie na międzyna- na mnie spoczywała. Starałam się jednak o tym nie myśleć i pokazać swój rodowych imprezach od 17 lat (czyli tylu, ile najlepszy tenis stołowy – komentowała dla mediów PZTS. Warto dodać, że miała Natalia!) i czasów Mai Włoszczowskiej. w drużynie juniorów, która 昀椀nał z Rumunią przegrała, wystąpił klubowy kolega – Srebro miałam w zasięgu, ale podjazdy Wielgos – Szymon Kolasa. w pełnym słońcu dawały w kość. Cztery run- Kilka tygodni później Wielgos odniosła jeszcze jeden sukces. Startując ze dy wydawały się krótkie i szybkie, ale wyścig znacznie starszymi rywalkami w mistrzostwach Europy U-21, razem z Anną trwał godzinę, podczas której wiele się działo Brzyską wywalczyła brązowy medal w deblu. O krok od sensacji była także i było wiele przetasowań – komentowała w singlu, bo z późniejszą triumfatorką prowadziła już 2:1, by przegrać 2:4. start w Les Gets, w którym do drugiego miej- sca zabrakło jej 10 sekund. W międzyczasie Natalia wygrała też juniorskie mistrzostwa Polski w MTB XCO i maratonie MTB. – Sezon 2022 pokazał mi, ile pracy trze- ba włożyć w każdy trening, ile czasu poświę- cić, żeby przygotować się do najważniejszych imprez sezonu, ile kilometrów przejechać (na rowerze i autem) w drodze po spełnianie ma- rzeń oraz jak dużo szczęścia daję sobie i innym, anie którzy są razem ze mną! Pierwszy raz mogłam stanąć na linii startu Pucharów Świata, wy- startować w mistrzostwach Europy i świata i założyć medal! Marzenia się spełniają! – na- ernat – pływ pisała Natalia na swoim pro昀椀lu. a B W Varese odbyły się młodzieżowe mistrzo- stwa świata w wioślarstwie, na których Pol- o: fb Laur ska zdobyła tylko jeden medal. Stał się on ot F udziałem Wiktorii Kalinowskiej, która razem 90