Ciasne ściganie SIERPIEŃ Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch obronili tytuł mistrzów świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er. Załoga AZS AWFiS Gdańsk przyjechała do Como po seniorskich mistrzo- stwach Europy, w których zajęła 16. miejsce. We Włoszech Polacy wygrali dwa pierwsze starty eliminacyjne i prowadzenia nie oddali już do końca regat. W ciągu pięciu dni rozegrano aż 13 wyścigów, w ośmiu z nich 昀椀ni- szowali w pierwszej trójce i tylko dwa razy wypadli poza dziesiątkę. Do końca rywalizowali z załogą Australii, która odniosła więcej zwycięstw, ale ostatecznie wyprzedzili ją o sześć punktów. – Zdobyliśmy złoty medal mistrzostw świata juniorów i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Tak naprawdę przez pierwsze trzy dni regat wszystko szło po naszej myśli. Naszym najgorszym miejscem, wchodząc do 昀椀nałów, było miejsce czwarte – komentował Sztorch. – Pierwszego dnia 昀椀nałów już nie było tak kolorowo. Udało nam się wygrać regaty z przewagą dosłownie kilku punktów, więc to było naprawdę ciasne ściganie – dodał. Gdańszczanie niemal od razu udali się do Kanady na mistrzostwa świata se- niorów, ale tam już zabrakło im szczęścia. – Wracamy na tarczy. Dwudzieste miejsce nie odzwierciedla założonych celów ani naszych umiejętności. Musimy przeanalizować co nie zagrało i wdrożyć poprawki – napisali na swoim pro昀椀lu. Warte odnotowania są także medale młodzieżowych mistrzostw. W klasie 470 Kacper Paszek (AZS AWFiS Gdańsk) żeglujący z Oliwą Laskowską zajął czwarte miejsce w klasy昀椀kacji generalnej, co w rezultacie dało im brąz w kate- gorii U-21. W kategorii U-23 w 49er wygrał zaś kolejny zawodnik AZS AWFiS gdańsk, Tomasz Lewandowski, który płynął z Patrykiem Kosmalskim. DS, foto: fb Staniul/Sztorch 49er boys Zostali z niedosytem W Szwajcarii odbyły się Akademickie Mistrzostwa Świata w orientacji sportowej. Chociaż Polacy nie zdobyli na nich medalu, to starali się wyciągać pozytywy z tego startu. Pięciodniowa impreza w Magglingen oraz Biel/Bienne, po- sandra Ciura, najlepsza z Polek, była 44.). Nasi brali też udział w biegach łożonych w zachodniej Szwajcarii, była pierwszymi AMŚ sztafetowych. W sztafecie sprinterskiej uplasowali się na 14. miejscu. Z kolei w orientacji sportowej od czterech lat. Zgodnie z przypusz- w zwykłej sztafecie panowie zajęli 14., a panie 11. lokatę. czeniami karty na trasach rozdawali gospodarze oraz kraje Głównym sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski był PKN ORLEN. skandynawskie. Helweci zwyciężyli w klasy昀椀kacji meda- Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspie- lowej. Szwajcarzy zdobyli osiem krążków (po cztery złote rały także strategiczny sponsor AZS - Grupa PZU S.A. oraz Ministerstwo i srebrne), wyprzedzając Szwedów i Finów. Sportu i Turystyki. Paweł Hochstim, foto: archiwum Biało-czerwoni wrócili do kraju bez medalu, ale jak przy- znali, występy z mocnymi rywalami miały zaprocentować w następnych latach. – Zawodnicy zostali z niedosytem, ale to dobrze, bo w końcu bez niego rozwój sportowy jest trudny. Poziom sportowy był wyższy, niż zakładali, na po- dium stawali przecież medaliści seniorskich MŚ. Z pewno- ścią wszyscy wyciągniemy cenne lekcje, a co najważniej- sze, zostaną z nami super doświadczenia i wspomnienia. Nasi reprezentanci są młodzi i na pewno skorzystają z nich w przyszłości – mówiła Agata Olejnik, opiekunka Akade- mickiej Reprezentacji Polski. Spośród Polaków najlepiej spisywał się Fryderyk Pryj- ma z Uniwersytetu w Tampere. Najbardziej doświadczony z kadrowiczów był 22. w biegu długodystansowym (25. był Kacper Kuca; to jedyne indywidualne miejsca biało-czerwo- nych w TOP 30 podczas AMŚ), a na otwarcie mistrzostw, startując jako jedyny z Polaków, był 31. w sprincie (Alek- 134